Dorian Yates
DORIAN YATES
Z človeka, ktorý strávil čas v nápravnovýchovnom ústave, z autsaidera, od ktorého nikto neočakával nič pozitívne sa stal jeden z najdominantnejších a najlegendárnejších kulturistov všetkých čias. Dorian Yates zmenil tvár a smerovanie kulturistiky.
Dorian Andrew Yates sa narodil 19. apríla 1962 v Anglicku. V roku 1983 začal s posilňovaním po tom, čo cvičil karate a robil iné športy. Počas svojej kariéry sa z amatéra stal legendárny profesionálny kulturista, ktorý počas svojej profi kariéry skončil najhoršie na 2. mieste zo všetkých 17 tich súťaží (15 výhier, 2 druhé miesta), ktorých sa zúčastnil. Preslávil sa hlavne ziskom 6 tich titulov Mr. Olympia a tým, že svojou postavou –brutálnou svalovou hmotou zmenil smerovanie a obraz novodobej kulturistiky.
Počas svoje kariéry si vyslúžil prezývku “The shadow” teda “Tieň”. Asi preto, že nikdy toho veľa nenahovoril, iba sa ukázal na súťaži a každého porazil. Vždy v neskutočnej forme, neuveriteľne masívny a vyrysovaný. Vo svojej vrcholnej forme vážil na súťaži takmer 130 kg. Ostatní súťažiaci sa naňho iba pozreli, a vedeli, že je po súťaži. Keby ho zranenia neprinútili ukončiť kariéru, ťažko by ho niekto porazil.
ŽIVOTOPIS
Dorian Yates mal nie celkom vyrovnaný život. Počas mladosti sa dostal do problémov, ako sám povedal „našťastie nič vážneho“, no skončil v nápravnovýchovnom ústave. „Toto bol bod v mojej kariére, kedy som začal viac rozmýšľať nad tým, kam chcem v živote ďalej ísť.Posilňovanie som už robil pred tým, v rámci karate a tak, no zistil som, že to je niečo, čo ma baví a je to správna vec, ktorej sa môžem venovať miesto robenia blbostí. Zistil som, že som geneticky celkom dobre stavaný na tento šport“.
Nadvláda Doriana Yatesa v profesionálnej kulturistike skončila v roku 1997, kedy po viacerých zraneniach ukončil svoju kariéru. Jeho vôľa a odhodlanie boli dokonca také silné, že v roku 1996 po tom, 4 čo si odtrhol triceps 3 týždne pred súťažou Mr. Olympia bol schopný túto súťaž vyhrať. Dorian toto komentoval neskôr takto: „ Pokiaľ trénuješ intenzívne a ťažko 10 – 15 rokov, tvoje svaly nezmiznú, keď netrénuješ 3 týždne. Vždy som sa snažil byť pripravený ešte pred súťažou, aj preto sa mi podarilo tento titul vyhrať. Do poslednej chvíle – 2-3 dni pred dňom súťaže som ale nevedel, či sa to podarí“.
Dorian Yates je považovaný za priekopníka, ktorý nastolil nový smer súčasnej kulturistikea to z viacerých dôvodov. Po prvé, bol neskutočne masívny a svalový objem, ktorým sa prezentoval bol absolútne nevídaný na to obdobie. Ďalej to bol jeho svojský prístup k tréningu, vyznačujúci sa nízkym počtom tréningov v týždni, krátkym trvaním tréningov a sústredením sa na odpočinok. Naviac Dorian pochádzal z Anglicka a tam sa vždy pripravoval, na rozdiel od názorov mnohých, ktorí mu tvrdili, že inde ako v USA sa kulturistika nedá robiť na vrcholovej svetovej úrovni.
TRÉNING
Je známym zástancom tréningového štýlu HIT (high intesity training o ktorom sme si už na našich stránkach písali), propagovanom Mike Mentzerom. Tento tréningový štýl, ako som už načrtol má niekoľko zaujímavých princípov, ktoré boli a sú prevratné:
- nízka frekvencia tréningov (3-4 tréningy týždenne)
- krátky čas tréningov (40-50 minút)
- iba jedna pracovná séria do zlyhania (alebo až za hranicu zlyhania)
- počet opakovaní v pracovnej sérii 6 – 8 (8 – 10)
- počet cvikov na veľkú partiu 2 - 4 na malú 1 – 2
Je pravda, že Dorian si vytvoril svoju verziu tohto tréningového systému (o jeho tréningu sme tiež už písali v sekcii o tréningu)
KARIÉRA MIMO SÚŤAŽENIA
Dorian Yates kúpil posilňovňu „Temple gym“ v Birninghame, kde dovtedy trénoval v roku 1987.V roku 2006 začal rozširovať svoju značku „Temple gym“ z ambíciami byť celosvetovým reťazcom.
Okrem toho vedie svoju firmu s doplnkami výživy „Dorian Yates Approved“, kde ponúka svoje skúsenosti pri výrobe doplnkov výživy pre športových nadšencov. Dorian komentoval svoju firmu takto: „Bolo by jednoduché pre mňa vyrábať rovnaké doplnky výživy ako ostatný, dať na obal svoju tvár a ľahko zarobiť. To však nie je mojim cieľom. Pred tým, než sme vyrobili prvý proteín, predchádzal tomu 18 mesačný výskum. Tak vznikol proteín, ktorému sa na svete vyrovná máloktorý“.
Okrem týchto aktivít vedie svoju internetovú stránku, ktorá ponúka rôzne možnosti na vlastnej koži okúsiť spôsoby tréningu a prístupu ku kulturistike, napríklad virtuálnymi tréningami, osobnými konzultáciami ale aj súkromnými tréningami.
POPULARITA
V roku 1993 Dorian vydal autobiografiu nazvanú „Blood and Guts“ (Krv a odvaha) a v roku 1996 vydal tréningové video s tým istým názvom, ktoré ukazuje ohromujúce tréningy a neskutočné nasadenie. Osobne sa mi neskutočne páči jeho výrok zo začiatku videa: „Ahoj, ja som Dorian Yates. Vezmem ťa do svojej posilky a ukážem ti ako trénujem, aby som bol svetová jednotka. Dúfam, že si pripravený, bude to drsné!“ A to skutočne bolo. Toto video je podobne ako film „Pumping Iron“ niečím, čo správny skalný fanúšik kulturistiky musí poznať, patrí do archívu a siene slávy. Je to legendárne video, tak ako je legendárny Dorian Yates.
SÚŤAŽE
1985 World Games, 7. miesto (amateur)
- 1990 Night of Champions, 2. miesto
- 1991 Night of Champions, 1. miesto
- 1991 Mr. Olympia, 2. miesto
- 1991 English Grand Prix, 1. miesto
- 1992 Mr. Olympia, 1. miesto
- 1992 English Grand Prix, 1. miesto
- 1993 Mr. Olympia, 1. miesto
- 1994 Mr. Olympia, 1. miesto
- 1994 Spanish Grand Prix, 1. miesto
- 1994 German Grand Prix, 1. miesto
- 1994 English Grand Prix, 1. miesto
- 1995 Mr. Olympia, 1. miesto
- 1996 Mr. Olympia, 1. miesto
- 1996 Spanish Grand Prix, 1. miesto
- 1996 German Grand Prix, 1. miesto
- 1996 English Grand Prix, 1. miesto
- 1997 Mr. Olympia, 1. miesto
Súťažná štatistika z Olympie 1994
- Výška 1.78m
- Súťažná váha 122 kg
- Mimosúťažná váha145 kg
- Hrudník 150 cm
- Ruky 54 cm
- Pás 87
- Stehno 89 cm
- Lýtko 50 cm
ROZHOVOR
O: V očiach verejnosti si považovaný za človeka, ktorý skrátka trénoval tvrdšie ako hocikto iný na svete. Viedli sa debaty, že si používal v príprave niečo špeciálne ( redaktor mal zrejme na mysli nejaké „chemikálie“)
Dorian Yates: Všetci majú prístup k rovnakým látkam. Čo potom odlišuje prvého od desiateho? Je to iba tvrdá práca? Vedia rozhodcovia, či niekto trénoval tvrdšie ako iný? Spolu s tvrdým tréningom je to precízne plánovanie, tvrdá celoročná práca a správne stravovanie celý rok aby si maximalizoval výsledky. Musíš dať pozor aj na odpočinok.
Pre mňa to bolo skoro ako posadnutosť. Robil som všetko čo sa dalo, aby som mal dobrý tréningový režim počas celého roka. Nedával som si prestávku dva alebo tri mesiace po Mr. Olympia, ako to robili iní. Nejedol som McDonalds ani v objemovke a potom dvanásť týždňov pred súťažou povedal: „ok, teraz začnem jesť správne“. Mnohí z tých, ktorí so mnou súťažili to tak robili. Dôvod, prečo som bol schopný ich poraziť bola pracovná morálka a zapálenie pre tréning počas celého roka, čo pre mňa nebol problém, lebo ja rád trénujem. To bol ten rozdiel.
O: Vyzeral si na pódiu ako by si iba prišiel a presvedčil ostatných, že si víťaz. Bol to tvoj plán?
Dorian: Nikdy som nešiel na súťaž s otázkou, či vyhrám. Išiel som tam s presvedčením, že vyhrám. Bol to záver, ktorý som si urobil vo svojej hlave, pretože som všetku prácu urobil už pred tým, počas celého roka. Viem, že niektorí z mojich súperov neboli takí odhodlaný. Jasné, že som bol sebavedomý a veril som že vyhrám, čo mi dalo veľa mentálnej energie a sily.
O: V začiatkoch tvojej kariéry ťa ovplyvnil Mike Mentzer zo svojim systémom „Heavy Duty“. Stretol si sa s ním niekedy osobne?
Dorian: Keď som začínal s cvičením, čítal som všetko, čo som mohol. V posilke to bol systém pokus a omyl. Veľa som čítal od Arthura Jonesa (ktorý pôvodne vynašiel HIT systém, ktorý Mentzer propagoval) a Mentzer bol v tom čase v časopisoch. Prostredníctvom pokusu a omylu som prišiel na to, že som bol občas pretrénovaný. Vždy som trénoval s veľkou intenzitou, veľkým tréningovým objemom a tak.
Stretol som sa s Mentzerom po tom, čo som vyhral prvú Olympiu v 92.. Bol som v Golds Gym vo Venice a stretol Mikea. Samozrejme, to bol niekto, koho som uznával keď som začal trénovať a spolu sme kecali o tréningových princípoch a tak. On cítil, že keď robil menej práce v zmysle tréningového objemu, získal lepšie výsledky.
Takže áno, stretli sme sa on mal vplyv na mňa v tom čase. Snažil som sa znížiť množstvo tréningového objemu ešte viac, ale to bola iba malá zmena, lebo takto som už trénoval.
O: Mal si niekedy nejakého trénera?
Dorian: Nie, nikdy. Verím, že to je individuálna záležitosť. Ty sám najlepšie poznáš svoje telo. To, čo sa mi veľmi páčilo na kulturistike bolo, že som sa učil sám na sebe to, čo som prečítal, že som aplikoval tieto vedomosti sám na sebe, občas s chybami, ale na tých som sa predsa učil.
Keď vystúpiš na pódium, je to buď alebo. Preto nie som veľmi tímový hráč. Vždy som cítil, že niekto z tímu ma môže sklamať. Teraz, veľa športovcov používa trénerov a expertov na výživu, možno preto, že sa v športe vyskytujú oveľa väčšie výhry ako za mojej éry. Podľa mňa však ak sa niekto spolieha na radu iných, nerozmýšľa sám za seba.
Vždy som bol veľmi precízny ohľadom tréningového denníka, robil som si poznámky o strave a všetkom, čo som v príprave robil. Dokonca aj v objemovke som si vážil porcie, ktoré som jedol. Nikto predsa nepozná tvoje telo lepšie ako ty sám.
O: Bol si precízny v tom, čo si jedol?
Dorian: Áno, tým spôsobom som mohol presne kalkulovať s tým, čo som potreboval. Napríklad ako som nepriberal, zvýšil som denný príjem o 400 až 500 kalórii.
O: Čo si myslíš o použití syntholu a iných lokálne pôsobiacich olejov?
Dorian: No, to je otázka názoru však? Všetci vieme, že profesionálny kulturisti používajú steroidy, rastový hormón a všetko toto, ale to zvyšuje tvoju schopnosť využívať bielkoviny, zotaviť sa po tréningu a tak ďalej. Stále potrebuješ mať tú bohom danú genetiku. Stále potrebuješ ísť do posilky a trénovať. Týmto spôsobom zvyšuješ svoju schopnosť robiť tieto veci. Ja zaraďujem synthol do kategórie - ako by si mal implantát. To v športe nemá čo robiť. Pre mňa je šport o pracovnej morálke, tvrdej práci. Používanie syntholu nie je dobré, to je môj názor. Je to tiež nebezpečné.
O: Späť k tréningu. Voľné váhy alebo stroje?
Dorian: Vždy som používal obe. Obe majú výhody a nevýhody takže používam obe. Na tlakové cviky občas používam Smithov stroj, a tiež na drepy. Tu som zistil, že mi umožňuje dať telo do takej pozície, kde viac izolujem stehná a menej zapájam zadok a hamstringy.
O: Používal si periodizáciu v tréningu (striedanie a obmieňanie tréningov)?
Dorian: Nie, v podstate nikdy. Našiel som to, čo mi vyhovovalo, nebol som pretrénovaný ako predtým a to mi vyhovovalo.
O: Menil si nejako svoje tréningy keď si bol v diete pred súťažou?
Dorian: Nie, vôbec som ich nemenil. To, čo buduje svaly najlepšie ich aj udržuje. Pre mňa znamenala príprava na súťaž redukovanie tuku. Silový tréning nie je efektívna cesta pre tento cieľ, ja som znížil kalorický príjem a začal som robiť viac kardia počas 12 alebo 13 týždňov.
O: Používal si trhačky alebo rukavice?
Dorian: Vždy som používal trhačky pri všetkých cvikoch na chrbát, pretože sila úchopu mohla limitovať môj tréning chrbta. Keď robíš príťahy alebo sťahovanie kladky, tvoj úchop povolí skôr ako chrbát. Rukavice som nepoužíval. Mám rád ten pocit že držíš tyč holými rukami.
O: Kedy v priebehu dňa si zvykol trénovať?
Dorian: Zvykol som trénovať neskôr ráno, okolo 10:30 alebo 11. Tak som mohol zjesť zopár jedál pred tréningom.
O: Ako dlho ti trval priemerný tréning?
Dorian: V priemere 45 až 50 minút. Prídeš, odtrénuješ, odídeš. Zjedz jedlo, oddýchni si. Vtedy rastieš, nie keď trénuješ.
O: Niektorí ťa považujú za najsilnejšieho kulturistu...
Dorian: To si nemyslím. Videl som niektoré váhy s ktorými cvičí Ronnie Coleman a myslím, že to by som nedokázal zopakovať. On pochádza z trojbojárskeho prostredia.
Ja som sa však nezameriaval ne premiestnenie váhy z bodu A do bodu B. Snažil som sa dostať svaly do stresu tým, že som používal váhy, čo stimuluje rast. Chcem používať plný rozsah kontrakcie, kontrolovaný negatívny pohyb a podobne. Pravdepodobne by som mohol použiť väčšiu váhu, no nebolo by to strikné opakovanie.